Paragon fiskalny – wzór i elementy
Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, muszą mieć na uwadze konstrukcję paragonu fiskalnego. Chodzi o i jej rozmieszczenie elementów na jej stronie, kolejność wymienianych danych i posługiwanie się nazwami pozwalającymi na jednoznaczną identyfikacje sprzedawanego produktu.
Paragon niefiskalny
Każdy paragon, który generujesz przed fiskalizacją kasy jest paragonem niefiskalnym. Nie posiada żadnej wartości prawnej. Zazwyczaj powstaje podczas prac testowych lub szkolenia, tj. w pierwszych dniach użytkowania urządzenia. Taki paragon, choć podobny do fiskalnego, łatwo rozpoznasz po umieszczonym w górnej części nagłówku zwrocie „paragon niefiskalny” lub „paragon”. Tego typu paragonu nie masz obowiązku przechowywania.
Paragon fiskalny i jego wzór
Inaczej sprawa ma się, kiedy twoja kasa jest już po fiskalizacji (więcej o niej znajdziesz tutaj: Obowiązki właściciela kasy fiskalnej w 6 krokach). Każdy przedsiębiorca dokonujący rejestracji sprzedaży za pomocą urządzeń fiskalnych zobowiązany jest do wystawienia paragonu fiskalnego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:
Tak wystawiony paragon daje Ci gwarancję działania zgodnego z prawem i powinien być przechowywany przez okres 5 lat. Dotyczy to zarówno kopii elektronicznej jak i rolek tradycyjnych. Aby rolki papierowe zachowały swą żywotność w trakcie wymaganego okresu archiwizacji, należy je przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu, do którego nie dociera światło słoneczne.
Ważne jest, by wydać paragon niezależnie od tego, czy Klient dokona płatności gotówką czy kartą. Pamiętaj, że samo potwierdzenie z terminala płatniczego nie wystarcza. Nie czekaj, aż Klient poprosi Cię o paragon. Wydaj mu go niezwłocznie.
Pomyłka na paragonie fiskalnym?
Poczytaj o tym, co zrobić, tutaj: Korekta paragonu fiskalnego. Co zrobić?
ELZAB
Ostatnie wpisy ELZAB (zobacz wszystkie)
- Kasoterminal ELZAB K2Pay - 3 grudnia 2024
- Paragony na smartfony - 23 sierpnia 2024
- MÓJ BIZNES S – prosto, użytecznie i za darmo! - 16 lipca 2024