Nazwy towarów na paragonie
Każdemu z nas zdarzyło się otrzymać paragon, z którego nie potrafił odszyfrować nazw zakupionych produktów. Kupujemy pralkę, lodówkę i zmywarkę a na paragonie widnieje nazwa: „Sprzęt AGD”. Czy to prawidłowe? Przepisy jasno określają, że nazwy towaru lub usługi na paragonie mają być przedstawione w sposób zapewniający ich jednoznaczną identyfikację. Jak to wygląda w praktyce?
Elementy paragonu fiskalnego
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących paragon fiskalny powinien posiadać m.in. następujące elementy: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, oznaczenie „PARAGON FISKALNY”, numer identyfikacji podatkowej (NIP nabywcy) – na żądanie nabywcy, nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.
Niezwykle ważne jest, aby nazwa towaru lub usługi była prosta i czytelna dla klienta. Zadaniem podatnika jest zaprogramowanie tzw. bazy towarowej, w której wpisuje m. in. nazwy towarów i usług występujących w jego obrotach. Program działania kasy przewiduje wydruk tych nazw na oryginale i kopii paragonu. To w jaki sposób podatnik identyfikuje towary jest związane z jego asortymentem towarów i usług. Gdy np. mamy w swojej ofercie pomidory różnego gatunku i każdy z nich jest w tej samej cenie, można zaprogramować nazwę „pomidor”. Jeśli jednak są to produkty o różnej cenie za kilogram, należy zastosować rozróżnienie nazwy.
Nazwy towarów na paragonie – od czego zależą?
W skrócie:
Im mniejszy asortyment tym mniejsza szczegółowość na paragonie, im większy sklep, tym szczegółów nazwy towaru na paragonie musi być więcej.
W małych sklepikach osiedlowych, kioskach nie ma konieczności podawania bardzo szczegółowej nazwy towarów – nie wymaga się podawania firmy produktu czy też opisu wyglądu. Najważniejsze jest, aby w sposób bezproblemowy można było zidentyfikować towar i stawkę VAT. Natomiast w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie towarów jest bardzo dużo, ważne są szczegóły – klient powinien potrafić samodzielnie rozszyfrowywać produkty i bez problemu sprawdzić na paragonie czy cena danej rzeczy zgadza się z tą podaną na półce sklepowej.
Zasady tworzenia nazw towarów na paragonie
Podstawowe zasady, które należy uwzględnić przy konstruowaniu nazw sprzedawanych towarów i usług rejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej.
Zasada nr 1
Nazwa towaru lub usługi powinna być tak skonstruowana, aby w sposób niebudzący wątpliwości można było:
- określić przedmiot opodatkowania, czyli rodzaj sprzedanego towaru lub usługi,
- przyporządkować odpowiednią stawkę podatku.
Od 1 maja 2019 r. stawki podatku są określone dla wszystkich urządzeń fiskalnych w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących i przedstawiają się następująco:
A=23%
B=8%
C=5%
D=0%
E=ZW
F,G – stawki dodatkowe lub zero techniczne.
Zasada nr 2
Przy konstruowaniu nazwy towaru lub usługi nie należy posługiwać się nazwami grup towarowych, np. pieczywo, nabiał, warzywa. Produkt musi mieć konkretną nazwę. Przykładowo, zamiast nazwy „owoce” należy wprowadzić nazwy: banan, jabłko, pomarańcza itp.
Zasada nr 3
Nazwa towaru lub usługi:
- nie musi zawierać takich szczegółów, jak: barwa, pojemność, rozmiar czy chociażby nazwa producenta, chyba, że chodzi o towary zakupione w dużych sieciach handlowych
- może być podana z zastosowaniem skrótów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o paragonie fiskalnym? Przeczytaj artykuł Paragon fiskalny – wzór i elementy.
ELZAB
Ostatnie wpisy ELZAB (zobacz wszystkie)
- Kasoterminal ELZAB K2Pay - 3 grudnia 2024
- Paragony na smartfony - 23 sierpnia 2024
- MÓJ BIZNES S – prosto, użytecznie i za darmo! - 16 lipca 2024