Płatności kartą. Jaki terminal płatniczy wybrać?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś stracić klienta przez to, że nie mógł zapłacić za Twój towar lub usługę kartą płatniczą? Jeśli wciąż nie oferujesz swoim klientom takiej formy płatności – niezależnie do tego czy prowadzisz sklep, kawiarnię czy punkt z wymianą opon – zastanów się nad wprowadzeniem takiej usługi do oferty. Terminal płatniczy to już dziś standard. Rynek płatności bezgotówkowych rozwija się prężnie, a Klienci, przyzwyczajeni do wygody związanej z kartami płatniczymi są coraz bardziej wymagający.
Raport „Satysfakcja klientów na rynku urządzeń fiskalnych” zrealizowany przez Milward/Brown w połowie 2016 r. – kliknij, sprawdź, porównaj!
Klienci płacą kartą
Jak podaje NBP*, w raporcie dotyczącym Informacji o kartach płatniczych, w II kwartale 2017 r. na polskim rynku znajdowało się 37,8 mln kart płatniczych. Przy użyciu kart przeprowadzono 1,163 miliarda transakcji. Na liczbę tę składają się zarówno transakcje gotówkowe, np. wypłaty z bankomatów, wypłata gotówki w kasie banku czy usługa wypłaty sklepowej oraz bezgotówkowe, czyli płatności w punktach handlowo-usługowych i płatności bezgotówkowe za pośrednictwem Internetu.
Liczba użytkowników kart płatniczych stale rośnie. Klienci, coraz częściej decyzję o zakupie podejmują spontanicznie, a nie zawsze są przygotowani na zapłatę gotówką. Udostępnienie im innej, niż gotówkowa forma płatności zwiększa Twoje szanse na sprzedaż. I na to, że wrócą.
Jaki terminal płatniczy wybrać?
Wybór właściwego urządzenia w dużej mierze zależny jest od rodzaju i charakteru prowadzonej działalności. Standardowo terminale dzielimy na stacjonarne i mobile. Pierwsze wymagają stałego zasilania prądem i dostępu do Internetu (stacjonarnego lub mobilnego – GPRS), więc na pewno lepiej sprawdzą się na stanowisku kasowym, do którego to klient podchodzi by dokonać płatności. Mowa tu o wszelkiego rodzaju sklepach obsługowych i samoobsługowych, a także punktach, w których płatność następuje w miejscu świadczonej usługi, np. w salonie fryzjerskim, czy warsztacie samochodowym. Drugie – terminale mobilne (zazwyczaj lżejsze i mniejsze), wyposażone w akumulator mogą działać poza stanowiskiem kasowym. Terminale mobilne korzystają z sieci mobilnej lub Wi-Fi, w związku z czym mogą pracować w dowolnym miejscu. Świetnie sprawdzają się w firmach kurierskich, czy restauracjach. Niezależnie od tego, czy w restauracji klient za zamówiony posiłek płaci na miejscu, kiedy kelner przynosi do stolika rachunek, czy w momencie dostawy zamówienia do domu – terminal mobilny daje możliwość skorzystania z wygodnej formy płatności bezgotówkowej.
Warto zaznaczyć, że terminale dostępne na rynku, poza podstawową funkcją przyjmowania płatności, oferują szereg dodatkowych korzyści wpływających na wzrost sprzedaży. Doładowania telefonów, obsługa kart rabatowych, voucherów czy płatność za rachunki to tylko niektóre z nich. Koniecznie sprawdź, co możesz zyskać.
ZAPAMIĘTAJ! Wybierz terminal, który umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych.
Terminal zintegrowany z kasą fiskalną
Aby zwiększyć szybkość obsługi klienta i uniknąć pomyłek związanych z wpisywaniem kwoty należności do terminala, warto rozważyć zakup terminala zintegrowanego z kasą fiskalną, w którym oba urządzenia komunikują się ze sobą bez ingerencji sprzedawcy. Jak to działa?
Kasa przesyła do terminala należną do zapłaty kwotę, a terminal podejmuje próbę przeprowadzenia transakcji; jeśli transakcja zostaje zaakceptowana (na koncie użytkownika karty znajduje się wystarczająca liczba środków) dane są z powrotem odsyłane do kasy i tam następuje finalizacja sprzedaży (paragon fiskalny). To wygodne i praktyczne rozwiązanie znajdziemy m.in. w PayTel S.A. Jeden z wiodących, na polskim rynku, dostawców terminali płatniczych oferuje pełną gamę terminali współpracujących z urządzeniami fiskalnymi ELZAB. Urządzenia komunikują się bezprzewodowo przez GPRS (wówczas terminal posiada kartę SIM jak telefon komórkowy) albo przewodowo przez łącze Ethernet.
Warto wspomnieć, że korzystanie z terminala podpiętego do kasy ułatwia sprzedawcy raportowanie – transakcje kartami płatniczymi ujęte są bowiem w raportach kasowych.
Koszt terminala płatniczego
Użytkowanie terminala wiąże się oczywiście z opłatami. W zależności od dostawcy, formy rozliczenia różnią się w zależności od tego czy decydujemy się na wynajem czy na zakup terminala. Jeśli posiadasz kasę ELZAB i chcesz znaleźć odpowiedni terminal skontaktuj się z Doradcą PayTel S.A.
* Źródło: NBP, Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2017 r.
Foto: <a href=”http://www.freepik.com”>Designed by Asierromero / Freepik</a>
ELZAB
Ostatnie wpisy ELZAB (zobacz wszystkie)
- Paragony na smartfony - 23 sierpnia 2024
- MÓJ BIZNES S – prosto, użytecznie i za darmo! - 16 lipca 2024
- E-paragony w kasach i drukarkach fiskalnych ELZAB - 2 lipca 2024